Normal doğumun 10 maddede sağlığa faydaları: Normal doğumun vücudu yeniler mi?

Annenin bebeğini dünyaya getirdiği mucizevi anlardan biri olan doğum, pek çok ebeveyn adaylarının merak ettiği konulardan biri. Sezaryen, normal ve suda doğum gibi çeşitli alternatifleri olan doğum her anne için aslında zorlu bir aşama.

Doğum sonra anne ve bebeğinin hızla toparlanması ise bu doğum aşamasıyla doğrudan ilişkili. Kadın doğum uzmanları tarafından normal doğum öncelikli tercih olsa da bu, annenin genetik ve biyolojik yatkınlığa bağlı. Peki, neden normal doğum öneriliyor, normal doğumun anneye faydaları nelerdir, normal doğum vücudu yeniler mi?

NORMAL DOĞUM NEDİR?

Normal doğum, doğumun mümkün olabildiğince müdahale edilmeden doğal akışında gerçekleştirildiği yöntemdir.  Bilimsel olarak; 37-42. gebelik haftaları arasında annenin kendiliğinden gelişen sancılarıyla rahim ağzında açılma ve beraberinde bebeğin doğum kanalından geçmesi ile oluşur. Normal doğum 3 aşamadan meydana gelir.

  • Birinci aşamada rahimde başlayan ve giderek sıklaşıp artan kasılmalar ile 14-18 saatlik süreçte rahim ağzının 9-10 cm’e kadar açılması hedeflenir. Bu süreçte annenin kasılmaları ve bebeğin kalp atımları düzenli aralıklarla kontrol edilir.

  • İkinci aşamada ise bebeğin doğumu meydana gelir. 

  • Üçüncü ve son evrede ise bebek ve annenin bütünlüğünü sağlayan plasenta çıkarılır.NORMAL DOĞUMUN ANNE VE BEBEĞE 10 MUHTEŞEM FAYDASI

1. Normal doğum, annenin daha hızlı ve kolay iyileşip toparlanmasını destekler, gündelik hayatınıza erken dönmenizi sağlar.

2. Normal doğum sonrası anneler, hastanede maksimum 1 gün kalırlar ve doğum sonrası herhangi bir acı yaşamayacağı için bebeğiyle çok daha rahat ilgilenirler.

3. Normal doğum tecrübesi yaşayan anneler sezaryen doğuma nazaran daha az enfeksiyon riski taşırlar.

4. Normal doğum yapan annenin süt hormonları daha hızlı çalıştığı için süt ve emzirme probleminin görülmesi azdır.

5. Normal yollarla gerçekleşen doğum sonrası anne, doğum kilolarından çok daha kolay kurtulur.

6. Plasenta, kan pıhtıları ve bebekten kalan tüm artıkları, sıvıları vücut çok daha kolay temizler ve arınır.

7. Doğum yapan annelerin çok sık karşılaştığı kabızlık problemi normal doğumda daha az görülür.

8. Doğum kanalına giren bebek, baskıyla beraber ciğerlerinde bulunan amniyon sıvısını boşaltır. Böylece dünyaya gelen bebek daha az solunum problemine maruz kalır.

9. Doğum kanalında bulunan bebek, annesinden birtakım faydalı bakterileri alarak bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.

10. Normal doğumla dünyaya gözlerini açan bebekler, sezaryen ile dünyaya gelen bebeklere göre daha fazla emme refleksine sahiptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x