Amerikalılar Trump’ın ekonomiyi daha iyi yöneteceğini düşünüyor

Yeni bir ankete göre, aylardır devam eden güçlü büyümeye rağmen Amerikalılar, ABD ekonomisini idare etme konusunda Joe Biden’a değil, Donald Trump’a güveniyor.

Financial Times ve Michigan Üniversitesi için yapılan ankete göre, Amerikalıların yüzde 42’si Trump’ın ABD ekonomisi için en iyi seçenek olduğunu düşünürken, ankete katılanların sadece yüzde 31’i Biden’ı seçti. Yaklaşık her beş kişiden biri ise iki politikacıya da güvenmediğini söyledi.

Ankete göre, her üç seçmenden biri Biden’ın politikalarının “ekonomiye çok zarar verdiğine” inanıyor. Mevcut mali durumlarını nasıl tanımladıkları sorulduğunda, seçmenlerin yüzde 46’sı “rahat yaşayabildiklerini” veya “biraz artarak masraflarını karşılayabildiklerini” söylüyor.

SEÇMEN EKONOMİNİN İYİ YÖNETİLDİĞİNİ DÜŞÜNMÜYOR

ABD’deki genel ekonomik koşulların “mükemmel” ya da “iyi” olduğunu söyleyenlerin oranı ise sadece yüzde 27 oldu. Biden’ın ekonomiyi idare etme şeklini onaylayıp onaylamadıkları sorulduğunda, seçmenlerin sadece yüzde 36’sı onayladıklarını söyledi.

Demokratların yüzde 71’i Biden’ın ekonomi yönetimini onayladığını söylerken, Cumhuriyetçi seçmenlerin sadece yüzde 5’i onayladığını belirtti. Trump’ın düşük gelirli Amerikalılar arasında önemli bir güce sahip olmaya devam etmesi ise ekonomik uçurumun altını çizdi.

BIDEN İÇİN ALARM ZİLLERİ ÇALIYOR

Trump’ın anketteki gücü, Biden’ın yeniden seçilme şansını artırıp artıramayacağı konusunda soru işaretleri yaratıyor. Güçlü büyüme, güçlü istihdam piyasası ve düşen enflasyona rağmen seçmenlerin kişisel mali durumlarında ve genel ekonomiye bakışlarında mütevazı iyileşmeler olması da bu soru işaretlerini artırıyor.

Ross School of Business profesörü Erik Gordon, “Biden’ın ekonominin iyi gittiğine dair verdiği mesajlar pek çok insanı ikna etmedi. Tekrar tekrar yaptığı açıklamalara ve kendisini destekleyen hükümet rakamlarına rağmen, onaylanma oranı değişmedi” değerlendirmesinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x